Gliutenas yra baltymas, kurio randama kviečiuose, rugiuose, miežiuose, kvietrugiuose ir kai kuriuose apdorotuose maisto produktuose. Gliutenas – plastiška medžiaga, kai kuriems maisto produktams suteikianti formą ir tekstūrą. Jo dėka duona yra šviesi ir puri, kruasanai traškūs ir sluoksniuoti, o sausainiai trapūs. Gliutenas taip pat naudojamas kaip tirštiklis sriubose, padažuose ir kai kuriais atvejais pridedamas skonio sustiprinimui.

Maisto produktai su gliutenu

Šiais laikais gliutenas yra kiekvienoje prekybos centro lentynoje. Kartu su akivaizdžiai gliuteno turinčiais produktais, tokiais kaip duona, sausainiai, tortai, dribsniai, sriubos, makaronai ir alus, gliutenas taip pat dažnai naudojamas acto, sojų padažų, salotų užpilų, sultinių gamyboje bei maisto dažikliuose. Maisto produktų, kurių sudėtyje galima rasti gliuteno, sąrašas išties ilgas.

Kodėl gliutenas gali būti kenksmingas sveikatai?

Gliuteną sudaro keturi pagrindiniai baltymai: gliutelinas, globulinas, albuminas ir prolaminas. Gliuteinas gal būti ypatingai pavojingas žmonėms, turintiems jautrumą gliutenui. Gliutenui jautrūs žmonės gali susidurti su įvairiais sveikatos negalavimais, kuriuos sukelia kai kurių cheminių reakcijų, kurios vyksta virškinant gliuteną, netoleravimas.

Jautrumo gliutenui simptomai

Terminas “jautrumas gliutenui“ yra naudojamas nusakant platų spektrą sveikatos sutrikimų, galinčių liudyti apie gliuteno netoleravimą, alergiją kviečiams, neciliakinį jautrumą gliutenui ir celiakiją (lėtinę autoimuninę ligą).

Jautrumo gliutenui simptomai gali pasireikšti skrandžio ir žarnyno diskomfortu, nuovargiu, galvos skausmais, vidurių užkietėjimu, viduriavimu, sąnarių uždegimu ir depresija. Žmonės, turintys sudėtingesnę jautrumo gliutenui formą, gali papildomai patirti žarnyno uždegimą ir stiprius pilvo skausmus.

Celiakija yra sunkiausia gliuteno netoleravimo forma. Žmonės, kuriems diagnozuota celiakija, privalo vengti visų produktų, kurių sudėtyje yra gliuteno, kadangi gliuteno patekimas į organizmą gali sukelti itin pavojingas reakcijas, tokias kaip anafilaksija ir negrįžtamas žarnyno pažeidimas.

Gliuteno atsisakymas

Geriausias sprendimas turintiems jautrumą gliutenui yra visiškai atsisakyti gliuteną turinčių produktų. Nors tai yra itin sudėtingas uždavinys, bet gliuteno atsisakymas neretai palengvina gyvenimą žmonėms, turintiems gliuteno netoleravimo spektrą. Visame pasaulyje žmonių, turinčių jautrumą gliutenui, skaičius, vis didėja. Tačiau atsiranda ir vis daugiau maisto produktų, kurių sudėtyje nėra gliuteno. Neretai ant produktų pakuočių galime sutikti užrašus apie tai ar produktą saugu vartoti gliuteno netoleruojantiems žmonėms. Kai kuriuose prekybos centruose gliuteno neturintys produktai žymimi specialiais ženklais, ar net daromos atskiros lentynos, kuriose išdėlioti produktai, kurių sudėtyje nėra gliuteno. Daugelis restoranų taip pat stengiasi į savo meniu įtraukti patiekalus be gliuteno.

Tačiau, visiškai atsisakyti gliuteno vis dar labai sudėtinga. Pavyzdžiui, pakartotinis maisto ruošimo įrankių naudojimas gali nulemti, kad gliuteno turinčių produktų likučiai pateks į begliutenio patiekalo sudėtį, sukeliant žmonėms, sergantiems celiakija ar kita sunkia gliuteno netoleravimo forma, pavojingas reakcijas, todėl kartais nepakanka tiesiog paprašyti gliuteno neturinčio patiekalo restorane. Be to, nemažai maisto produktų, pažymėtų kaip begliutenių, gali būti gaminami tose pačiose gamyklose su tais pačiais įrenginiais kaip ir gliuteno turintys produktai. Visiškas gliuteno atsisakymas reikalauja būti gerai informuotiems, būti pasiryžusiems įdėmiai skaityti produktų etiketes ir uždavinėti klausimus.

Kartais gliuteno atsisakymas neigiamai atsiliepia vartojamų maisto produktų įvairovei, ir kaip pasekmė, organizmo gaunamų naudingų medžiagų kiekiui. Todėl pasirinkus begliutenę mitybą naudinga vartoti maisto papildus, tokius kaip Spirulina, kuri padeda kompensuoti naudingų medžiagų, gaunamų su maistu, trūkumą.