Koronaviruso (COVID-19) atsiradimas ir paplitimas kelia paniką visame pasaulyje. Tūkstančiai žmonių užsikrėtė šiuo virusu nuo 2019 m. gruodžio mėnesį Wuhane, Kinijoje prasidėjusio protrūkio.
Koronaviruso užkratas persiduoda nuo žmogaus žmogui panašiai kaip gripas – kai sveikas žmogus kontaktuoja su užsikrėtusio žmogaus išskyromis, tokiomis kaip čiaudulio ar kosulio lašeliai, ar net liečia užsikrėtusio žmogaus paliestus daiktus.
Kokie yra koronaviruso simptomai?
Koronaviruso simptomai yra labai panašūs į gripo simptomus, su keliomis išimtimis. Tipiniai koronaviruso simptomai:
- Karščiavimas
- Sausas kosulys
- Raumenų skausmas ar maudimas
- Nuovargis
Nors šie simptomai panašūs į gripo simptomus, verta pažymėti, kad varvanti nosis ir perštinti gerklė dažniausiai būdinga viršutinių kvėpavimo takų infekcijai, bet ne koronavirusui. Jei pastebite bet kurį iš išvardintų simptomų ar įtariate, kad galėjote užsikrėsti, nedelsiant pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, arba skambinkite į koronaviruso pagalbos karštąją liniją.
Kaip sumažinti koronaviruso grėsmę?
- Apribokite fizinį kontaktą – nespauskite rankų, nesibučiuokite, neapsikabinkite. Bet koks fizinis kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu sukelia užsikrėtimo virusu riziką.
- Labai svarbu rūpintis higiena. Dažnai plaukite rankas su muilu (ypatingai patariama naudoti antibakterinį muilą) po šiltu vandeniu, siekiant sumažinti viruso persidavimo riziką.
- Nesidalinkite savo akiniais, puodeliais, dubenėliais, lėkštėmis ar kitais indais su kitais žmonėmis, net su savo šeimos nariais.
- Kuo rečiau lieskite veidą (akis, nosį, burną).
- Užsidenkite burną ir nosį kai čiaudite ar kosėjate, tačiau tam naudokite ne savo rankas, o vienkartines servetėles ar audinius.
- Stenkitės vengti didelių žmonių susibūrimų, ypač jei tose vietose nėra užtinkama pakankama ventiliacija.
Praturtinkite savo mitybą supermaistu
Supermaistai yra maistingomis medžiagomis praturtinti maisto produktai, kurie ypatingai naudingi jūsų sveikatai ir gerai savijautai. Sveika, subalansuota mityba yra būtina, kadangi ji gali apsaugoti jus nuo įvairių ligų – ne tik susijusių su sezoniniais gripo protrūkiais, bet ir nuo šiuo metu ypatingai aktualaus koronaviruso.
Supermaistų sudėtyje yra ne tik būtinųjų vitaminų ir mineralų, bet ir labai galingų ir unikalių junginių, apsaugančių mūsų imuninę sistemą, stabdančių blogųjų ląstelių dauginimąsi ir naikinančių kenksmingas žarnyno bakterijas.
Kurie iš supermaistų gali padėti apsisaugoti ir kovoti su koronavirusu?
Supermaistų, kuriuos verta įtraukti į savo mitybą dėl unikalių naudingų savybių, sąrašas yra labai ilgas. Tačiau čia mes akcentuosime tuos supermaistus, kurie gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą ir apsaugoti nuo koronaviruso.
Špinatai
Tamsus lapuotas žalumynas, suteikiantis organizmui baltymų, geležies, vitaminų ir mineralų, ypač magnio, be kitų privalumų, palaiko sveiką imuninę sistemą.
Česnakas
Didelio masto 12 savaičių trukmės mokslinio tyrimo metu įrodyta, kad česnakas sustiprina organizmo imuninės sistemos veiklą. Česnakas taip pat gali palengvinti gripo simptomus, kurie labai artimi koronaviruso simptomams.
Ananasas
Ananasuose gausu maistingųjų medžiagų, antioksidantų ir kitų medžiagų, tokių kaip enzimai, kurie kovoja su uždegimu ir negalavimu. Valgydami ananasą reikšmingai sustiprinsite savo imuninę sistemą.
Spirulina
Norint, kad žmogaus imuninė sistema funkcionuotų sklandžiai, jo organizmui būtini įvairūs vitaminai, mineralinės medžiagos ir fermentai. O Spirulinoje šių gyvybingai svarbių medžiagų yra visa „puokštė“! Daugiau kaip 60 procentų Spirulinos sudėties sudaro šios svarbiausios žmogaus imunitetui bei ligų profilaktikai reikalingos medžiagos:
- Vitaminas B12 (kobalaminas)
- Cinkas
- Polinesočiųjų riebalų rūgštys
- Geležis
- Polisacharidai ir fikocianas
- Superoksido dismutazė (SOD)
Petražolės
Daugeliui petražolės yra niekas kitas kaip įprastas prieskonis, tačiau petražolėse gausu maistingųjų medžiagų, vitaminų ir mineralų, nepakeičiamų jūsų sveikatai. Petražolėse esantis vitaminas C reikšmingai sustiprina imuninę sistemą ir vaidina svarbų vaidmenį užkertant kelią daugeliui įprastų ligų bei kovojant su koronavirusu.
Vanilės pupelės
Manome, kad didelė dalis žmonių apsidžiaugs sužinoję, kad mūsų supermaistų sąraše be ananaso yra dar vienas malonaus skonio produktas. Vanilės pupelės ir vanilės milteliai suteikia itin daug naudos sveikatai. Ypatingai derėtų pabrėžti jų antibakterines, gydomąsias ir priešuždegimines savybes. Jos padeda apsaugoti imuninę sistemą ir mažina organizmo stresą, kas leidžia lengviau atsistatyti po traumų ir ligų.
Kokosų aliejus
Kokosų aliejus, kaip ir alyvuogių aliejus, tampa vis populiaresnis kitų aliejų pakaitalas gaminant maistą. Jis turtingas maistingų medžiagų, vitaminų ir mineralų, būtinų organizmo sveikatai ir apsaugai nuo mikrobų.
Morkos
Morkose gausu vitamino C, esančio imuninėse ląstelėse, padedančiose organizmui kovoti su ligomis. Palaikant sveiką imuninę sistemą galima išvengti daugelio ligų, tarp jų ir koronaviruso.
Goji uogos
Puikus vitaminų ir mineralų, tarp jų vitamino C, skaidulų, geležies, vitamino A, cinko ir antioksidantų šaltinis. Nors jos labai naudingos, visgi prieš pradedant valgyti šias uogas rekomenduojama pasitarti su šeimos gydytoju, ypač naudojantiems vaistus, alergiškiems žmonėms ir nėščiosioms. Goji uogos puikiai apsaugo imuninę sistema ir saugo nuo gripo.
Šiame straipsnyje paminėjome tik kelis supermaistus iš ilgo sąrašo produktų, galinčių padėti kovoti su koronavirusu. Tačiau prieš keičiant mitybą ir įtraukiant į ją šiuos produktus, visada svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Virusų negali įveikti antibiotikai, todėl visuomet svarbu palaikyti sveiką gyvenseną užkertant kelią virusinėms ligoms ir užtikrinant gerą organizmo būklę.
Taip pat skaitykite, ar tikrai ta Spirulina tų savo titulų verta?